Інформація щодо Плану заходів зі створення безбар’єрного простору на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області на 2025-2026 роки
Інформація щодо Плану заходів зі створення безбар’єрного простору на території Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області на 2025-2026 роки
1.Вступ
Відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Водночас перед багатьма громадянами України стоїть ряд бар’єрів у реалізації своїх прав, отриманні доступу до публічних послуг та повноцінній участі у культурному, політичному та суспільному житті. Зазначені бар’єри наявні у різних сферах - від доступності до громадських та житлових будівель до працевлаштування чи культурного життя. Відсутність безбар’єрного середовища не лише створює проблеми для більшості громадян, але й призводить до загального погіршення добробуту кожної людини. Проблеми наявні у загальному доступі до інфраструктури (як фізичної, так і цифрової), а також у кожній сфері життя людини, зокрема ускладнений доступ до громадського транспорту та об’єктів фізичного оточення, відсутня адаптація інформації, сайтів та додатків для всіх громадян, існує суспільне несприйняття, бар’єри у доступі до освіти та роботи.З 2021 року на національному рівні в Україні діє Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 366-р (далі - Стратегія), спрямована на визначення ключових проблем та формування рішень для їх розв’язання / мінімізації. Зазначена Стратегія передбачає залучення органів місцевого самоврядування для досягнення її стратегічних цілей та завдань, у тому числі шляхом забезпечення розроблення та прийняття «планів сталої міської мобільності» у громадах з урахуванням інклюзивності та принципів сталої міської мобільності, а також програм доступності та інклюзивного розвитку територій населених пунктів та забезпечення їх прийняття у вигляді нормативно-правових актів місцевого самоврядування. Питання створення безбар’єрного середовища для осіб з інвалідністю, розвитку молоді, захисту прав людини, подолання нерівності (у тому числі гендерної) є також актуальною проблемою в Чорноморській ТГ.
- вересня 2023 році було прийнято Рішення Чорноморської селищної ради №712 «Про затвердження плану заходів з реалізації у 2023-2024 роках в Чорноморській селищній територіальній громаді Одеського району Одеської області Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року», також 06 грудня 2024 року прийнято рішення виконавчого коімтету №120 «Про створення Ради безбар’єрності при виконавчому комітеті Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області», яким утворено та затверджено персональний склад Ради безбар’єрності і Положення про Раду безбар’єрності при виконавчому комітеті Чорноморської селищної ради Одеського району Одеської області. Для можливості постійного вирішення проблем для створення безбарєрного середовища в громаді потрібен систематизований документ із зазначенням напрямків реалізації допомоги людям з інвалідністю та іншим незахищеним соціальним групам населення. План заходів розроблено з урахуванням наступних нормативно-правових актів:
-Указ Президента України від 03 грудня 2020 року № 533/2020 «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні»;
-Конвенції про права осіб з інвалідністю;
-Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»;
-Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 366-р;
-Комунікаційна стратегія щодо створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 року № 1301-р.
- Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 294-р.,
- Плану заходів на 2025—2026 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 374-р.
2. Зазначення проблем на які спрямована дія Плану заходів
Безбар'єрне середовище – це простір необмежених можливостей, в якому немає місця дискримінації та враховуються інтереси кожного мешканця громади.
На протязі багатьох років безбар’єрність сприймалася як подолання лише фізичних перешкод, таких як встановлення пандусів або ліфтів, проте, справжній зміст є значно ширший і стосується кожного мешканця громади, суспільства. Для осіб з інвалідністю більшість щоденних дій можуть перетворитися на серйозне випробування: від сходів у житлових будинках до необлаштованих вулиць або транспорту. В умовах воєнного стану створення безбар’єрнрго простору є одним із найактуальніших питань сьогодення. Воєнні дії на території України призвели до значного зростання кількості осіб з інвалідністю. Таким чином існує нагальна потреба у проведенні кампаній щодо створення безбар’єрного простору в Україні, а також системних комунікацій, спрямованих на підвищення рівня поінформованості громадян з відповідних питань. Крім того, багато людей опинилися у складних соціально-економічних умовах через внутрішнє переміщення або втрату роботи. За різними даними до маломобільних груп населення належить від 30 до 50% населення України - це люди похилого віку, особи, здоров’я яких погіршено тимчасово (через травму чи хворобу), особи з інвалідністю, вагітні, діти до 7 років або люди з нестандартними розмірами тіла. Зростання кількості осіб з інвалідністю внаслідок воєнних дій на території України створює нові виклики для міської інфраструктури. Важливо не лише забезпечити доступність фізичного середовища, а й змінювати ставлення суспільства до маломобільних груп населення, сприяючи формуванню інклюзивної культури.Враховуючи викладене, Чорноморській селищній раді, так як і іншим громадам в Україні необхідно активно вживати заходів для створення умов безбар’єрності для всіх груп населення.
3. Стратегічні напрями Плану заходів
Реалізація Плану заходів здійснюється за такими стратегічними напрямами, цілями та завданнями.
- Напрям «Фізична безбар’єрність»:
Цей напрям є ключовим для нашої громади, враховуючи її привабливість для туристів. Основні зусилля спрямовуватимуться на створення безперешкодного доступу до об’єктів фізичного оточення, що включає інфраструктурну модернізацію через пристосування будівель, споруд, об'єктів благоустрою та транспортної інфраструктури до потреб маломобільних груп населення. Важливим аспектом є впровадження принципів універсального дизайну при будівництві та реконструкції, а також контроль за дотриманням будівельних норм щодо доступності.
- Напрям «Інформаційна безбар’єрність»:
Цей напрям спрямований на забезпечення вільного доступу до інформації для всіх мешканців незалежно від їхніх мовних, сенсорних чи когнітивних особливостей. Основні зусилля спрямовуватимуться на популяризацію різноманітних форматів інформації, зокрема впровадження шрифту Брайля, великошрифтового друку, аудіодискрипції, перекладу жестовою мовою, субтитрів, форматів простої мови та легкого читання, а також засобів альтернативної комунікації у всіх сферах публічного життя. Не менш важливою є навчально-просвітницька діяльність, що передбачає підвищення обізнаності посадових осіб виконавчих органів Чорноморської селищної ради, закладів культури, освіти та соціальної сфери щодо створення доступної інформації.
-Напрям«Цифровабезбар’єрність»:
В умовах розвитку цифрового суспільства важливо, щоб всі мешканці громади мали доступ до цифрового простору. Цей напрям передбачає впровадження технологічних рішень, таких як адаптація вебсайтів, мобільних додатків та онлайн-сервісів селищноїради та її виконавчих органів до потреб різних користувачів; забезпечення їх доступності для людей з інвалідністю. Важливим компонентом є популяризація цифрової освіти через реалізацію програм з навчання цифровій грамотності різних вікових груп з особливим фокусом на осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.
-Напрям«Суспільнаігромадянськабезбар’єрність»:
Цей напрям має на меті зміну суспільної свідомості та формування культури поваги до різноманітності та інклюзії на території Чорноморської селищної ради. Ключові заходи включають активізацію просвітницької діяльності через проведення інформаційних кампаній та публічних заходів, спрямованих на формування толерантного ставлення до різних соціальних груп, розвінчування стереотипів та упереджень. Важливим є залучення громадськості до процесів прийняття рішень шляхом забезпечення участі представників різних соціальних груп, включаючи маломобільні групи, у розробці та реалізації місцевих програм та проектів.
- Напрям «Освітня безбар’єрність»:
Дуже важливим напрямком є створення освітнього середовища, вільного від будь-яких бар'єрів, що забезпечує рівні можливості для навчання та розвитку кожної людини впродовж життя. Напрям передбачає забезпечення інклюзивної освіти на всіх рівнях через створення необхідних умов для навчання дітей та дорослих з різними освітніми потребами в закладах освіти різних типів та рівнів. Додатково передбачається проведення навчальних та інформаційно-інклюзивних кампаній, спрямованих на підвищення кваліфікації педагогічних працівників з питань інклюзивної освіти та поширення кращих практик інклюзії.
-Напрям «Економічна безбар’єрність»
Створення умов для економічної незалежності та самореалізації осіб з інвалідністю є важливим аспектом безбар'єрності. У цьому напрямі заходи зосереджуються на налагодженні комунікації між Чорноморською селищною радою, суб’єктами підприємницької діяльності та закладами освіти для створення партнерства, що сприятиме покращенню якості професійної підготовки та перекваліфікації осіб з інвалідністю з урахуванням потреб ринку праці та принципів доступності. Також передбачається впровадження принципів доступності на ринку праці, зокрема стимулювання роботодавців до створення інклюзивних робочих місць, адаптації робочого простору та забезпечення розумного пристосування для працівників з інвалідністю.
4. Очікувані результати
Очікуваним результатом реалізації заходів Плану заходів є визначення та суспільна підтримка стратегічного курсу міста у сфері створення безбар’єрного простору, послідовна реалізація якого дасть можливість кожній людині: отримання безперешкодний доступ до об’єктів фізичного оточення; отримування безперешкодно інформації у найзручніший спосіб; мати спрощений доступ до цифровізованих та аналогових державних і соціальних послуг; отримати рівні умови участі у всіх сферах життя суспільства; мати умови та рівні можливості для занять фізичною, культурою та спортом; доступу до культурних послуг, культурних цінностей; мати можливості брати участь у громадській діяльності; отримувати рівні можливості та вільний доступ до освіти; мати рівні умови та можливості у сфері зайнятості, а також заняття підприємництвом тощо.