В Україні десятки тисяч будівель потребують відновлення та модернізації через збройну агресію рф.
В Україні десятки тисяч будівель потребують відновлення та модернізації через збройну агресію рф. Будівництво шкільних укриттів, центрів реабілітації, відновлення дитсадків і шкіл, лікарень, спортивних об'єктів, відбудова багатоквартирних будинків – це неповний перелік об'єктів, які потребують залучення значних коштів і відновлення.
Як мешканці можуть дізнатись про проєкти відбудови у своїй громаді та відстежувати й контролювати процеси відновлення?
Розповідаємо про ефективні й корисні інструменти, завдяки яким громадяни можуть впливати на ухвалення важливих рішень для громад і держави.
Сьогодні розповідаємо про DREAM - Державна цифрова екосистема управління відновленням (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management) – державну цифрову екосистему для підзвітного управління відновленням (https://dream.gov.ua/ua), яку запустили в травні 2023 року.
DREAM створює єдиний цифровий шлях проєктів відновлення і модернізації та забезпечує їх прозору та ефективну реалізацію на національному, регіональному та місцевому рівнях. DREAM – це “єдине вікно” для роботи з проєктами відновлення. Ініціатори проєктів – міністерства та відомства, обласні адміністрації, органи місцевого самоврядування тощо – створюють свої проєкти в екосистемі і проводять їх по всіх стадіях реалізації, наповнюючи систему відповідними даними.
DREAM забезпечує доступ до відкритих даних на всіх етапах реалізації проєктів відновлення та модернізації. Екосистема інтегрована з дев`ятьма державними системами і реєстрами, зокрема, з Реєстром пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва (ЄДЕССБ) та Prozorro, що дозволяє надавати максимальну кількість відкритих даних. Наприклад, завдяки інтеграції з Prozorro, в картках проєктів на порталі dream.gov.ua можна переглянути інформацію про закупівлі, якщо вони вже оголошені (перелік тендерів, переможців, предмети закупівель і вартість договорів тощо).
Наразі в екосистемі DREAM зібрана інформація про понад 7500 проєктів відновлення та модернізації з 11 секторів (освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, промисловість тощо). До роботи з DREAM вже залучено понад 1200 громад з усієї України (найбільше – з Київської, Харківської, Кіровоградської областей).
DREAM також використовують для розподілу фінансування на проєкти відновлення. Так, цього року через систему відбувався відбір проєктів для державної субвенції на облаштування укриттів, а також субвенції на облаштування їдалень у навчальних закладах. В системі також містяться проєкти, які отримали міжнародне фінансування. До прикладу, минулого року в Ірпені на Київщині відкрили дитячий садок “Рута”, відбудова якого стала можливою завдяки Уряду Литви. Вся інформація про проєкт є в екосистемі.
DREAM є ефективним механізмом для моніторингу проєктів відновлення, зменшення ризиків та запобігання потенційним порушенням, контролю за використанням коштів. Екосистема забезпечує прозорість і підзвітність у реалізації проєктів для громад. Адже надає повний доступ до інформації про кожний етап проєктів відбудови всім, хто зацікавлений в процесах відновлення – мешканцям, громадським організаціям, органам контролю, інвесторам та міжнародним партнерам.
Нагадаємо, про інші інструменти громадського контролю розповідали тут:
про електронні петиції: https://cutt.ly/IeREnJsV;
відеоролик про інструменти громадського контролю https://cutt.ly/1eREEqEP.
Докладно про інформаційну кампанію щодо інструментів громадського контролю тут: https://cutt.ly/BeWQDlpM